دایی:کریم گفت پیشنهاد دارم، گفتم حتما برو / با خانه متری ۱۲ میلیون، باید فوتبالیست این قدر بگیرد

علی دایی سرمربی پرسپولیس ماجرای جدایی کریم انصاری فرد از این تیم را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ؛ علی دایی سرمربی پرسپولیس با حضور در برنامه ورزش و مردم به تشریح برنامه هایش برای پرسپولیس پرداخت. او خطاب به هواداران تیمش گفت:« خیلی دوست دارم این نکته را به هواداران مان بگویم که این فصل سعی کردم تیم را جوان کنم. تیمرا از میانگین ۲۷٫۵ سال به ۲۵ رساندم. امسال برای تیمم فقط از ۴ سهمیه لیگ برتری استفاده کردم. سعی کردم بازیکنانی بگیریم که اگرچه لیگ برتر بازی کردند اما سهمیه نباشند. ما هنوز می توانیم دو بازیکن خارجی بگیریم. ۱۳ نفر ازبازیکنان سال قبل از پیش ما رفتند و فقط ۱۰ تا بازیکن گرفتیم. البته از میان همه بازیکنانی که می خواستیم ، فقط قاسم حدادی فر با ما قرارداد بست اما به جمع مان اضافه نشد. با این وجود اگر بچه ها همت کنند ، به نتایج خوبی می رسیم . ما از ابتدا تیم مان را با هدف قهرمانی بستیم و تلاش مان این است که به سمت قهرمانی برویم. »
او در این برنامه برای اولین بار به تشریح دقیق جزئیات دلایل کنار گذاشته شدن کریم انصاری فرد از پرسپولیس پرداخت و در این باره که می گویند استخاره کرده و برای همین انصاری فرد را نگه داشته ، گفت:«اصلا مسئله استخاره نیست. البته استخاره هم کردم ولی دلایل دیگری هم بود باعث شد کریم در تیم ما نباشد. کریم پسر خوبی است و آینده دار. یکی از اولین نفراتی که می خواستم کریم بود. روزی که رفتم مسافرت گفتم کریم را حتما می خواهم.آن موقع تازه با پرسپولیس توافق شفاهی کرده بودم.»
اما مشکلات از کجا آغاز شد؟ او می گوید:« کریم رفت به باشگاه وبه توافق نرسید. او می خواست شرایط سال قبلش را تکرار کند اما قراردادی که سال قبل بسته بود ، یک قرارداد عجیب و غریب بسته بود. خیلی شرط هایی که من در عمرم جای دیگری ندیدم. رفتند با بنگر حرف زدند ، انصاری فرد ۷۶۰ میلیون پول نقد می خواست ، گفت ۱۵ روز هم وقت می خواهد که اگر ترانسفر شد ، برود. من کسی را می خواهم که تا آخر فصل بماند. او آمد سر تمرین آن هم بدون قرارداد. بنگر بدون قرارداد هم آمد سر تمرین و گفت همه جوره می ماند . ولی انصاری فرد توافق نکرد. قرار بود ازاردبیل بیاید پیش ما. من به او ۵ روز هم بیشتر استراحت دادم ولی ایشان بی آنکه کسی بداند ، یک هفته بی خبر رفت.او اردبیل نیامد و بعد از یک هفته از باشگاه به من خبر دادند در ترکیه است. او بعد از اردوی ما در رامسر ، دوباره با باشگاه مذاکره کرد این بار گفت ۵۰۰ میلیون نقد می گیرم یا یک چک یک ماهه و ۱۵ روز هم دوباره زمان خواست برای ترانسفر . با این شرایط من نمی توانستم روی او حساب کنم. من گفتم اگر پیشنهاد خارجی داری ، حتما برو برای فوتبالت و برای فوتبال ایران خیلی موثر است. به او گفتم برو اصلا شک نکن.متاسفانه راهنمایی های غلطی که به او داده اند کار را به اینجا کشاند.ما ۵۱ جلسه تمرین کردیم که کریم در آنها نبود . او نیامد و من مجبور شدم به جایش سید صالحی را جایگزین کنم. ما در این پست ۴ مهاجم خیلی خوب داریم که می توانند خیلی به ما کمک کنند.»
البته شفیع اعتقاد داشت که خود دایی هم می تواند بازی کند که مربی پرسپولیس با لبخند گفت:«نه من دیگر نمی توانم بازی کنم ، بازی های شان را می بینم و کیف می کنم. »
دایی گفت اگر روبین کازان حقیقی را به پرسپولیس قرض بدهد ، از این بازیکن در تیمش استفاده می کند. دایی درباره قرعه هفته اول تیمش هم گفت به قرعه سختی خورده و ادامه داد:« من افتخار شاگردی جلالی را داشتم . چندی قبل هم با آنها بازی دوستان داشتیم. او تیم خیلی خوبی ساخته ، آنها حمایت یک آذربایجان را در تمام کشور دارند. من به نوبه خودم آرزوی موفقیت برای این تیم را دارم ، به عنوان یک آذری طرفدار این تیم هستم. در همه بازی ها غیر از بازی این تیم برابر تیم خودم ، دوست دارم در همه بازی ها موفق باشد. »
دایی درباره اینکه همیشه برای تیمش انرژی می گذارد و خوشحالی می کند هم گفت:«من نمی توانم فیلم بازی کنم. برای جایی که کار می کنم متعهدم. وقتی از یک تیم حقوق می گیرم ، باید تمام وجودم را برای آن تیم بگذارم. برای همین است که وقتی مقابل پرسپولیس هم بازی می کنم برای برد تیمم خوشحالی می کنم.»
کاپیتان پیشین تیم ملی کشورمان با اشاره به کوچ ورزشکاران کشتی به دیگر کشور ها هم گفت:«ما باید دیدمان را بیشتر و وسیع تر کنیم. کشتی گیری که می رود جای دیگر یعنی ما نتوانستیم حداقل خواستش را فراهم کنیم. کسی دوست ندارد برود در غربت کار کند. ما مشکلات ورزشکارمان را ریشه ای حل نمی کنیم و بعد انتظار داریم. »
او درباره مدیریت ورزش کشور هم گفت:«ما همه چیزمان را باید از راسش حرفه ای کنیم. باید وزارت ورزش مان حرفه ای شود تا پایین. باید مدیرانی بگذاریم که مدیریت حرفه ای بلد باشند. ما هر قدر صحبت کنیم ، وقتی ما تصمیم ساز نیستیم کاری نمی شود کرد. هر موقع ما ها تصمیم ساز بودیم می توانیم پاسخگو باشیم.»
او گلایه ای هم داشت به نحوه اداره تیم ها حتی در همین باشگاه پرسپولیس«من که تصمیم گیرنده نیستم. همه جای دنیا آکادمی های فوتبال زیر نظر سرمربی بزرگسالان است اما در فوتبال ما چنین چیزی نیست. حمید استیلی دوست من است و کارش را خیلی دوست دارم اما آکادمی ما جدا از تیم بزرگسالان است. ما باید اول این ها را درست کنیم ، بعد به تجربیات کریم و مهدوی کیا برسیم.»
دایی درباره راهکار حل مشکلات ورزش هم گفت:«باید مدیر را درست انتخاب کنیم بعد به آنها وقت بدهیم ، حتما سراغ ما هم می آیند تا از تجربیات ما استفاده کنند. مدیریت ما تمام وقتش با چک های برگشتی می گذرد. تیم های حرفه ای اصلا بازیکن نمی داند اداره مالیات کجاست ؟ پولی که بازیکن می گیرد ، حتما مالیاتش در شده است. حقوق بازیکن سر وقت واریز می شد ، بعد فیش در بسته را به خودمان می دادند. خبری هم نیست از میلگرد ، کیسه سیمان و … »
او درباره پورشه های پرسپولیس هم گفت:«ما اصلا در پرسپولیس نه ماشین دیدیم نه چیزی . بچه هایم هم اصلا از این ماشین ها ندیدند امسال!»
تراکتورسازی بازیکنان پرسپولیسی زیادی دارد. ۳ یار شاخص آنها ، کریمی ، نصرتی و کاظمیان هستند که در بازی اول روبروی پرسپولیس می ایستند؛«هر سه این عزیزان از بهترین های فوتبال ما هستند و برای شان همیشه آرزوی موفقیت دارم . بازی آنها در تراکتورسازی حساسیت نمی سازد . خود بازی به اندازه کافی حساس است. تماشاگران زیادی می آیند . ما تلاش می کنیم از همان روز اول سربلند بیاییم بیرون. »
دایی درباره دلیل قرار نگرفتن نام علی کریمی در لیست بازیکنانش گفت:«من روزی که رفتم خارج ، کریمی خداحافظی کرده بودند و با این تفکر ، تیمم را بستم. چون خودش گفت فوتبال بازی نیم کند ، او را در تفکراتم نگذاشتم. البته اگر این را نمی گفت هم شاید در تفکراتم نبود اما به هر حال وقتی این جمله را گفته بودند دیگر ایشان در تفکراتم نبودند. من اصلا به نتایج مختلف نگاه نکردم ، ارزش کریمی را با مقایسه کردن نتایج بیاورد پایین . علی خیلی برای فوتبال ما زحمت کشیده است. قسمت نبوده که ما در کنار هم در پرسپولیس باشیم .»
دایی در واکنش به این سئوال که او مثل کریمی و قلعه نویی چه لقبی دارد گفت:«نه بابا من جادوگر نیستم و هیچ لقبی هم در این فوتبال ندارم. خدا را شکر من هیچ لقبی ندارم.»
مربی پرسپولیس از حالا برای استقلالی ها در دربی هم کری خواند و گفت:« ما خیلی خوب استارت زدیم اما تنها مشکل مان این بود که روزهای اول کم بازیکن داشتیم ولی خدا را شکر خوب تمرین کردیم و می توانیم تیم خوبی در شروع فصل داشته باشیم. البته بازی با استقلال اوج کارمان خواهد بود و سعی می کنیم که این توانایی مان را در آن بازی به نمایش بگذاریم.»
او در این باره که استقلالی ها تیم دوم دینامو را در کیف برده اند و اینکه قلعه نویی بهترین مربی سال کشور شده هم گفت:« تیم دوم دینامو را بردن هم خیلی کار بزرگی است. آقای قلعه نویی در این سال ها خیلی خوب نتیجه گرفته و حقش بود که بهترین مربی شود. به نظرم در مجموع انتخاب های بهترین ها انتخاب های درستی بود . ما سال قبل در لیگ مان بهترین ها زیاد داشتیم اما باید به رای انتخاب کنندگان احترام بگذاریم. »
دایی توصیه ای هم داشت به مدیران دو تیم سرخابی که مدام همدیگر را متهم به هزینه های آنچنانی می کنند ؛« خیلی خوب است رویانیان و فتح الله زاده فقط درباره تیم خودشان حرف بزنند. اصلا در خارج از ایران کسی از این حرف ها نمی زند. هر تیمی به اندازه توانش بازیکن می خرد. تازه من خودم هم هنوز یک ریال هم پول نگرفتم اما حتما آقای فتح الله زاده علم غیب دارد که می گوید ما میلیاردی گرفتیم.»
او در پاسخ به این سئوال که آیا ارقامی که بازیکنان فوتبال می گیرند ، منطقی است گفت:« من از چند جهت این را نگاه می کنم. شما این تورم را نگاه کنید. زمان ما دلار نزدیک ۸۰۰ تومان بود الان دلار ۳۴۰۰ است ، اگر این طور محاسبه کنی که باید بگویی بازیکن کم هم می گیرد. ولی می گویم این پول دادن ها باید مدیریت شود. الان یک خانه بخواهی در تهران بگیری زیر متری ۱۲ میلیون نداری. یک فوتبالیستی که همه برایش می نویسند ، نمی تواند هر جایی زندگی کند. ۲۵۰ متر اگر یک خانه بخواهد بگیرد ، می شود چقدر؟ فوتبالیست با یکسال قراردادش ، یک ویلای آنچنانی می گیرد الان ما اینجا اگر ۸ سال پول بگیریم و نخوریم شاید شرایط همان می شود!»
دایی در واکنش به اینکه تیمش هیچ جایزه ای از مراسم انتخاب بهترین ها نبرده هم گفت:«مطمئنا ، ما سال های اخیر نتایج خوبی نگرفتیم و این باعث شد جایزه ای نبریم ولی امسال شرایط خیلی فرق می کند!»
او در پایان درباره کارلوس کروش و تیم ملی هم گفت:«ببینید اول باید به همه بچه ها دست اندرکاران و آقای کروش تبریک بگویم. بچه ها ۳ بازی عالی بودند . کسی فکرش را نمی کرد این طور برنده باشیم. بچه ها بهترین بازی ها را انجام دادند و خدا را شکر که توانستیم بهترین نتیجه را بگیریم.»