برچسب ها

نوشته های مشابه

اشتراک گذاری کنید

محصص: جای علی دایی در باشگاه‌های پرطرفدار خالی است

مرتضی محصص می‌گوید اگر بدون برنامه‌ریزی منتظر شروع فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا باشیم نتایج خوبی نخواهیم گرفت. او همچنین معتقد است جای علی دایی در باشگاه‌های بزرگ و پرطرفدار خالی است.

این کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره وضعیت کنونی تیم نفت تهران گفت: من عقیده دارم تیم نفت و علیرضا منصوریان هر دو آینده بسیار خوبی در فوتبال کشورمان دارند. منصوریان اگر شرایط مناسبی برای آموزش بازیکنانش داشته باشد بی‌شک یکی از مربیان موفق فوتبال ماست و ما می‌توانیم از منصوریان‌ها در فوتبال کشور استفاده بهینه کنیم چون فکر باز و قابلیت انعطافی دارند و آماده تغییر هستند و سن این گروه مربیان باعث می‌شود که ما می‌توانیم به آینده آن‌ها امیدوار باشیم.

وی افزود: ما در دنیا مثال‌های زیادی داریم که یک باشگاه به خاطر صبر و حوصله و اطمینان به مربی، به موفقیت‌های زیادی رسیده است نمونه‌اش سر الکس فرگوسن است که در سه سال اول در منچستر یونایتد نتیجه نگرفت ولی در ادامه موفقیت‌های زیادی کسب کرد. البته هدف من مقایسه علیرضا منصوریان با الکس فرگوسن نیست بلکه می‌خواهم بگویم این روزها به سرعت سپری می‌شود. من صحبت از حال نمی‌کنم از آینده حرف می‌زنم. باید بدانیم که تیمی مثل نفت که تا مرحله یک چهارم بالا آمد اگر حمایت شود و اگر فضا و محیط مناسبی داشته باشد با همین کادر فنی و تقویت کردن بازیکنان، می‌تواند در جام باشگاه‌های آسیا هم حرفی برای گفتن داشته باشد.

این کارشناس فوتبال درباره بازی نفت و استقلال نیز گفت: بدون تردید استقلال بازی خوبی انجام داد ولی در نیمه دوم نفت خیلی خوب بازی را اداره کرد و بدشانسی آورد و نتوانست که حداقل بازی را مساوی کند. من فکر می‌کنم چون لیگ تازه شروع شده ما راه درازی تا پایان لیگ در پیش داریم و خیلی زود است که بخواهیم قضاوت کنیم. خیلی از تیم‌ها به علت بدشانسی به موفقیت نرسیده‌اند. مثل نیمه دوم بازی نفت و استقلال که نفت نتوانست آن نتیجه دلخواه را بگیرد.

محصص با بیان اینکه باید تیم‌های باشگاهی ما برای جام ملت‌های آسیا برنامه‌ریزی داشته باشند، اظهار کرد: ما باید یک برنامه‌ریزی ۵ ساله برای باشگاه‌ها داشته باشیم. این برنامه‌ریزی نباید مختص آوردن جام‌های متعدد به باشگاه باشد بلکه باید بررسی کنیم که تیم چقدر در سطح امیدها، جوانان و نوجوانانش فرصت رشد دارد که بتوانیم آن‌ها را به تیم بزرگسال انتقال دهیم. ما نه تنها باید چشم به قهرمانی در لیگ خودمان داشته باشیم بلکه باید نیم نگاهی هم به رقابت‌های آسیایی داشته باشیم.

او اضافه کرد: اگر ما منتظر بمانیم رقابت‌های سال آینده شروع شود فکر نمی‌کنم آینده خوبی داشته باشیم. از همین الان باید نیم نگاهی داشته باشیم برای قهرمانی در رقابت‌های باشگاه‌های آسیا. اگر به چیزهایی که داریم بسنده کنیم هیچ وقت پیشرفت نمی‌کنیم. من با اطمینان می‌گویم که ما توانایی‌های زیادی داریم. نسل جوان مربیان فوتبال ما مانند عبدالله ویسی، صمد مرفاوی، حمید استیلی، علیرضا منصوریان و خیلی افراد دیگر توانایی‌های زیادی دارند. ما نمی‌توانیم سریع آن‌ها را اخراج کنیم و با آوردن مربیان دیگر چشم به این داشته باشیم که سه چهار تا بازی را با موفقیت پشت سر بگذارند و دوباره شکست‌ها شروع شود و هیچ پیشرفتی حاصل نشود.

این کارشناس فوتبال ادامه داد: اگر باشگاه نفت به منصوریان اعتماد کند و او را حمایت کند با این کادر فنی و با تقویت نفراتش موفق خواهد شد. البته این تیم بدون ایمان مبعلی تیم دیگری است. ایمان می‌توانست سرعت این تیم را خیلی خوب کنترل کند و روی حریف تاثیر بگذارد.

محصص درباره علیرضا بیرانوند که در بازی مقابل استقلال حضور نداشت نیز تصریح کرد: بدون تردید وجود علیرضا بیرانوند برای فوتبال ما غنیمت است. او پرتاب‌های خیلی خوبی دارد و با توجه به سنش و تجربه‌ای که به دست آورده آینده بسیار درخشانی دارد. ما در کشور تعداد زیادی دروازه‌بان خوب نداریم البته همه تلاش می‌کنند ولی ما امثال رحمتی، حقیقی و بیرانوند زیاد نداریم. بیرانوند باید قدر خود و باشگاهش را بداند چرا که یکی از دروازه‌بان‌های آینده‌دار فوتبال ماست.

وی افزود: البته بازیکنان باید به دقت به صحبت‌های کادر فنی و مربی گوش کنند. هیچ مربی حاضر نیست در مقابل یک تیم قوی مانند استقلال ریسک کند و از دروازه‌بان دومش استفاده کند. این موضوع باید ریشه‌یابی شود. با توجه به سن بیرانوند این سن، سن اشتباه و آزمون و خطا است. من مطمئن هستم که این مشکلات با درایتی که در علیرضا منصوریان و مدیریت باشگاه نفت می‌بینم، حل خواهد شد.

این کارشناس فوتبال با ابراز امیدواری برای جوان‌گرایی در مربیان فوتبال، گفت: من امیدوارم جامعه فوتبال ما در را به روی مربیان جوان که تعدادی‌شان در حال حاضر خانه‌نشین هستند باز کند و به آن‌ها فرصت دهد. جای این مربیان جوان در فوتبال ما خالی است، چرا که آینده متعلق به جوان‌هاست. پیکاسو می‌گوید جوان‌ها سرچشمه زندگی هستند.

وی افزود: ما بدون داشتن نیروی جوان در آموزش و رهبری تیم به مشکل خواهیم خورد. من امیدوارم تعداد بیشتری از مربیان ایرانی ما رهبری کادر فنی تیم‌های لیگ برتری را به دست بیاورند و من مطمئن هستم این موضوع در چند سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

محصص درباره تیم صبای قم و پیروزی‌اش مقابل سپاهان گفت: بدون تردید علی دایی یکی از بزرگ‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ فوتبال کشور ماست و با اطمینان می‌گویم که در خارج از ایران خیلی‌ها فوتبال ایران را با علی دایی می‌شناسند. علی دایی جزو نسل آینده مربیان کشور ماست و مطمئنم که این موفقیت اخیرش در مقابل سپاهان می‌تواند یک فرصت باشد تا علی دایی و صبا نشان دهند که توانایی شکست تیم‌های بزرگ را دارند.

او افزود: من امیدوارم از فرصتی که بعد از شکست دادن سپاهان برای صبای قم پیش آمده و به تیم برای نبردهای سخت‌تر انگیزه داده، استفاده شود. صبا تیم بسیار خوبی است و این موضوع را در این چند سال ثابت کرده ولی من فکر می‌کنم جای علی دایی در تیم‌های پرطرفدار و بزرگ کشور ما خالی است. علی دایی یک برند است که تماشاگران زیادی شیفته‌اش هستند. دایی برای فوتبال ما برگ برنده‌ای است. من امیدوارم دایی به زودی به تیم‌های پرطرفدار برگردد که البته این موضوع با تشخیص خودش است ولی من جایش را در بین تیم‌های پرطرفدار خالی می‌دانم چرا که حضورش باعث می شود که ۱۰ تا ۲۰ میلیون نفر تماشاگر بیشتر به استادیوم بیایند.

محصص درباره تشکیل کلاس‌ آموزش قوانین داوری برای بازیکنان نیز اظهار کرد: اخباری که دارم حاکی از این است که تعدادی از تیم‌ها با داوران باتجربه و بازنشسته کشور ما جلسه‌ی آموزش قوانین بازی گذاشتند. قسمت بزرگی از این آموزش مربوط به احترام بازیکن‌ها نسبت به داور است. این فرهنگ باید هرچه سریع‌تر در فوتبال ما باب شود. وقتی ما ۶ یا ۷ روز در اردو هستیم و خود را برای بازی آماده می‌کنیم یک ساعت یا ۴۵ دقیقه وقت زیادی نیست که با داور خوش‌نامی که برای همه قابل قبول است کلاس داشته باشیم. به نظر من این موضوع می‌تواند بسیار سودمند باشد.

وی اضافه کرد: بازیکنان ما احتیاج به کلاس قوانین داوری دارند البته منظور من دادن درس اخلاق به بازیکنان نیست. بلکه منظورم واقعیت‌هایی است که در زمین بازی اتفاق می‌افتد به خصوص وقتی یک تیم بازنده است و فشار زیادی را تحمل می‌کند. بازیکن اگر به این کلاس‌ها رفته باشد می‌تواند منطقی‌تر رفتار کند و تحت فشارهای بازی حرکت اشتباهی را در قبال داوری انجام ندهد.

وی با ابراز نگرانی از واکنش ناشایست برخی بازیکنان در مقابل تصمیمات داوری گفت: این روزها داوری با واکنش برخی از بازیکنان روبه‌رو می‌شود که جای تاسف بسیاری دارد و این موضوع می‌تواند تاثیر منفی در فوتبال ما داشته باشد.