سوابق حضور ایرانی‌ها در فهرست بهترین‌ها/ از دایی تا دانایی‌فرد؛ ما ستاره‌ایم مهر۲۳

برچسب ها

نوشته های مشابه

اشتراک گذاری کنید

سوابق حضور ایرانی‌ها در فهرست بهترین‌ها/ از دایی تا دانایی‌فرد؛ ما ستاره‌ایم

به گزارش “ورزش سه” در ادوار مختلف، نام افراد زیادی از بین اهالی فوتبال ما بین تیم های مختلف از برترین ها و منتخبین یازده نفره جهان قرار گرفته است که برخی از آن ها را به اتفاق مرور می کنیم:

*آندرانیک اسکندریان و ایرج دانایی فرد:

شاید انتخاب دو نفر از تیم ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ ؛ آن هم در شرایطی که ایران بین شانزده تیم، رتبه چهارده را به دست آورده بود، غیرواقعی جلوه کند؛ اما بعد ها معلوم شد که کسانی که تیم منتخب ۱۹۷۸ را انتخاب کرده اند، نام افرادی را که با تیم کاسموس نیویورک به توافق رسیده اند، در این گروه منتخب برگزیده بودند؛ البته دانایی فرد، بازی های خوبی برای ایران از خود ارائه کرده است و فیفا هم در طرح توصیه فوتبال در دو قاره آسیا و آفریقا برنامه هایی داشت که یکی از آنها انتخاب یک بازیکن برای تیم منتخب جهان از این دو قاره و نمایندگانش (یعنی ایران و تونس بود)؛ اما انتخاب آندرانیک با توجه به اینکه در دو بازی اول دو اخطاره و محروم از بازی سوم شده بود و در دو بازی اول که تیم ایران چهار گل خورد و یکی از آنها توسط او به اشتباه وارد دروازه مان شد، عجیب می نمود.

*مهدی پاشازاده:

بازیکنی که در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ برای ایران ۳-۴ بازی انجام داد و در جام جهانی هم بازی های بسیار خوبی ارائه کرد؛ اما انتخاب او سهمیه ای بود؛ یعنی فیفا برای یک بازی تشریفاتی با شرکت تیم منتخب جهان از فدراسیون ایران، نام یک بازیکن را طلب کرده بود که نام پاشازاده اعلام شد؛ در حالی که نام های خداداد عزیزی، علی دایی، کریم باقری، عابدزاده، مهدوی کیا و… وجود داشتند، انتخاب پاشازاده منجر به اعتراض علی دایی شد. همین مساله خیلی زود اسباب حذف داریوش مصطفوی (رئیس فدراسیون فوتبال و معرف پاشازاده) را فراهم کرد؛ در نتیجه مصطفوی، از ریاست فوتبال کنار گذاشته شد.

*وحید شمسایی:

او دیگر مرد فوتبال ایران بود که سه بار به تیم منتخب جهان در فوتسال دعوت شد. دو بار در سال های ۲۰۰۹ و۲۰۱۰ و سومین بار در سال ۲۰۱۵ به تیم منتخب فوتسال جهان دعوت شد؛ البته او در سال ۲۰۰۹ کاپیتان تیم منتخب دنیا هم بوده است.

*علی دایی:

مردی که بارها به تیم منتخب جهان دعوت شده و بازی کرده است و انجمن آمار فوتبال بریتانیا به عنوان مرد شماره بیست و شش بین صد بازیکن برتر تاریخ فوتبال، نامش را ثبت کرده است؛ البته باید گفت که این آمار و این موسسه مورد تایید فیفا نیستند.

*مهدی مهدوی کیا:

او تنها مرد فوتبال ایران است که در تیم منتخب تاریخ یکی از بهترین باشگاه های اروپایی (یعنی هامبورگ) قرار دارد و تا ابد یکی از یازده مرد برتر تاریخ تیم شمالی آلمان می ماند.

البته بازیکن های زیادی در فوتبال ما به صورت رسمی یا غیررسمی به تیم منتخب آسیا برای انجام بازی های تشریفاتی و مناسبتی، دعوت شده اند. کریم باقری، علی دایی و خداداد عزیزی، سه بازیکن ایرانی تیم منتخب آسیا در سال ۱۹۹۸ ، برابر تیم منتخب دنیا بازی های شایسته ای داشته اند. به جز این مردان، افرادی چون قلیچ خانی، همایون بهزادی و اکبر افتخاری در سال ۱۳۴۷، کلانی، جباری و آشتیانی در سال ۱۹۷۲، ناصر محمد خانی و محمد پنجعلی در سال ۱۹۸۴ و… در تیم های منتخب یا حضور داشته و یا بازی کرده اند.